Sabah namazı vakti…

Odamın evin arka bahçesine bakıyor olması, bu sayede kuş sesleri ile namaz kılabiliyor olmak ayrıca huzur vericiydi. Geceden okumuş olduğum yazıda sözü gecen konunun hala etkisindeydim, ilk kez bu kadar derin düşündürmüştü, en önemlisi ilk kez bu kadar güçlü anlam ifade ediyordu. Konu; “Yalnızca Allah’in rızası için yaşamak”

Allah’in rızasını kazanmak için zorluk, üzüntü, acı yok! yalnızca Allah’ın dünyada bir imtihan olarak yarattığı ve bizlerin tevekkül, sabır ve teslimiyetini denediği olaylar var. Halbuki zorluk gibi görünen, içine girildiğinde ise Allah’in bir rahmeti ile karşılaşılan olaylar. Hayırda şerri, şerde hayrı bilmek, O’na sığınmak, ölümü yok oluş olarak düşünmeyip, ebedi hayata geçiş olarak görmek. Tek korku imanına gelecek zayıflık, nefsin, şeytanın şerrine an bile olsa uymak. İşte bu hususta Allah’ın rızası için yaşamaya çalışanlar için tek izdırap ki, ahirette Allah tarafından aşağılanmak. (Rabbim bütün inananları korusun.)

Rahman ve Rahim olan Allah’in adı ile

  1. Rabbimiz bizi hidayete erdirdikten sonra kalplerimizi kaydırma ve Katından bize bir rahmet bağışla. Şüphesiz bağışı en çok olan Sensin.(Al-I Imran Suresi) (Amin)

Allah’in kendisi üzerinde ki büyük rahmetini gören, O’nun sayesinde var olduğunu, Allah’ın rahmeti sayesinde yaşadığını, sevdiğini, her şeyin Allah’tan geldiğini bilen için, Allah’i sevmenin, Allah için sevmenin hazzı bambaşka şüphesiz. O halde;

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adı ile

  1. De ki: “Benim tüm istek ve arzum, bütün ibadetlerim, hayatim ve ölümüm alemlerin Rabbi olan Allah’a armağan olsun!” (Enam Suresi)

Vicdan, nefsin şerrinden kurtuluş için yegane kıstas. Nefis teviller de bulundukça vicdan doğruya, Allah’in rıza göstereceğine iletecektir insaAllah.

Rabbim! Seni razı edebileceğimiz ömür nasip et.

Dua ile