NE YAPIYORUZ?

Kur’an dersleri yapıyoruz. Bir başka deyişle Tefsir dersleri düzenliyoruz. Haftada en az bir kere olmak üzere bir araya geliyor ve belli bir surenin belli sayıda ayeti üzerinde çalışıyoruz.

NİÇİN YAPIYORUZ?

Kur’an ile, yani İlahi Kelam ile Yüce Allah’ın bizi muhatap alıp bize seslendiğinin farkındayız. Bizi yaratanın sadece ne dediğini değil ne demek istediğini de kavramak istiyoruz. Hayatımızı, prensiplerimizi ve yaşam tarzımızı evrensel ve değişmez mutlak doğru değerelerle inşa etmek istiyoruz. Doğru ve yanlışı belirlerken referans noktamızın güvenilir ve doğru olduğundan emin olmak istiyoruz. Gerçek iyiliğin ve erdemin peşindeyiz. Çabucak tükenen şu hayat yolculuğumuzda yolumuzu vahiy ile aydınlatabilmak, bizi Yaratanın yani bizi en iyi bilenin tavsiye ettiği şekilde yaşamak, iman ederken verdiğimiz sözümüze sonuna kadar sadık kalabilmek ve O’nun rızasını ve sevgisini kazanmış bir şekilde huzuruna çıkmak istiyoruz.

NEREDE YAPIYORUZ?

Şu an Tefsir derslerimizi Manchester ve Londra olmak üzere iki farklı şehirde yapıyoruz.

NASIL YAPIYORUZ?

Haftada en az bir kere olmak üzere daha önce belirlediğimiz bir mekanda uygun bir saatte buluşuyoruz. Kısa bir süre birbirimizin gündemini paylaştıktan sonra o haftaki ilgili ayetleri çalışmak için dersimize besmele ile başlıyoruz. Mustafa İslamoğlu’nun akıcı ve etkileyici üslubuyla işlediği tamamı iki yüz dersten oluşan ve on yılda tamamladığı eserindeki ilgili tefsir dersini dikkatlice izliyoruz. Ayrıca karşılaştırmalı olarak diğer değerli alimlerin tefsir ve meallerini de gözden geçiriyoruz. Ders boyunca notlarımızı alıyoruz. Ders sonunda o günkü dersten neler anladığımızı hep beraber müzakere ediyoruz. Son olarak, her seferinde bir daha getirmemek için söz verip bir türlü getirmekten vaz geçemediğimiz kek, kurabiye ve pastalarımızı paylaşıyor ve dersimizi sonlandırıyoruz.

BİZ KİMİZ?

Biz hergün kıldığımız beş vakit namazlarımızın her rekatında birbirimiz için ettiğimiz “Bizi yönelt Dostdoğru Yol’a;” duasındaki biziz. Biz birer Kur’an talebesiyiz.

KUR’AN GÜNLÜĞÜMÜZ

Bu sitede yani kurangunlugu.com adresinde paylaştığımız günlük biz Kur’an öğrencilerinin bu serüvendeki tecrübelerinin dışa açılan bir penceresi. Bu serüvende Kur’an bizi kendine hayran bırakıyor ve hayatımızı değiştiriyor. Unutmadan hemen belirtmeliyiz ki Kur’an Günlüğümüz ilmi bir çalışma değil. Sadece ve sadece tecrübelerimizin bir yansıması. Doğrularımızın, bazen de yanlışlarımızın mütevazi bir paylaşımı.

hakkında:
Admin
websitesi